28 sierpnia 2024

Drugie Życie ubrań

.

Drugie życie ubrań

 

Projekt No Label, który realizujemy wraz z partnerami z Holandii, Słowacji, Niemiec, Rumuniii i Macedoni Północnej wpisuje się w szersze cele UE dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym promowanie obiegu zamkniętego -  w tym wypadku - ubrań. Mając wspaniałą grupę młodzieży: przyszłych projektantów mody i krawców, a także sporą grupkę modelek i modeli z Zespołu Szkół Pileckiego w Zabrzu, nie mogliśmy nie wykorzystać okazji, aby wprowdzić ich w świat drugiego życia ubrań!

Szukając Partnetrów w Polsce, szukaliśmy najlepszych w swoich dziedzinach. A kto lepiej zna się na problemach z obiegiem zamkniętym w produkcji ubrań niż “Ubrania do oddania”?

“Ubrania do oddania”, to pomysł Zosi Zochniak i Tomasz Bociana wdrożony w 2018 roku. To Platforma Fundraisingowa, dzięki któremu każdy może pozbyć się niepotrzebnych ubrań bez zamieszania i logistyki związanej z odsprzedażą: spakuj ubrania zgodnie z instrukcją i wyślij pod wskazany adres! W dodatku pozwala wesprzeć wybraną organizację finansowo: za każdy kilogram ubrań "Ubrania do oddania" wpłacą 1 zł ( 25 € Centów) na wskazany cel, a na portalu możecie zobaczyć jakim organizacją już pomogli. Znajdziecie tam teższczegółowe instrukcje jak mecie spakować i jak pakować. Firma wsparła dotychczas ponad 600 potrzebujących polskich NGO. Ogromną pomocą posłużyła i nadal służy uchodźcom i ofiarom wojny w Ukrainie. 

Co potem? “Ubrania do oddania” opierają się na idei obiegu zamkniętego: wszystko, co do nich trafia wraca do obiegu. Ubrania zostają posortowane, jeśli potrzeba - naprawione, aby trafić do jednego z butików cyrkularnych lub sklepu (second-handu) partnerskiego. Taki butik cyrkularny przez jakiś czas znajdował się w Galerii Katowickiej i miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wróci.

To kolejny autorski pomysł “Ubrań” - małe sklepiki second-hand, pojawiające się w różnych miastach, by po kilku miesiącach zmienić lokalizację. Możecie być spokojni, wasze ubrania znajdą nowy dom.

A co, jeśli do “Ubrań” mimo wszystko trafi coś, co zdecydowanie nie nadaje się do noszenia? Spokojnie, jak napisała Zosia Zochniak na instagramie: “Te 2% rzeczy, które są niezgodne z naszą specyfikacją (np. zniszczone) są przez nas gromadzone, a w kolejnym kroku poddawane procesom recyklingu. Oznacza to, że robimy nowe ubrania z odpadu tekstylnego (...)”.

A co jeszcze robią “Ubrania do Oddania”? Edukują, edukują i jeszcze raz edukują. Niestrudzona Zosia regularnie zamieszcza na instagramie materiały edukujące o wszystkim, co związane z tekstyliami. O tym dlaczego fast-fashion nie służy środowisku i jak bardzo szkodzi nam. O warunkach pracy w przemyśle tekstylnym. O tym jak działają second-handy. Albo zbiórki odzieży i co zrobić kiedy coś nam nie poasuje w tej z ogłoszenia osiedlowego. A do tego mnóstwo porad jak najlepiej dbać o ubrania, które już mamy. Nie wiesz jaki sweter wybrać, żeby długo i wytrwale ci służył, ale był łatwy w praniu? Znajdzie się post i o tym! Masz pytanie? Zawsze znajdzie się okazja, żeby je zadać, a Zosia Zochniak cierpliwie wytłumaczy, co i jak. 

Jakie jeszcze projekty prowadzą Ubrania do oddania?

Szkoła w porządku to nowy projekt, do którego mogą się zgłaszać szkoły, przedszkola i żłobki, pomaga walczyć z  nierównościami w systemie edukacji. Działa to podobnie jak przy standarsowych zbiórkach, ale tym razem darczyńcy wysyłają swoją paczkę z myślą o konkretnej placówce esukacyjnej. 

Firma w porządku - to program skierowany do firm, aby zwiększyć świadomość pracowników na problemy z wiązane z branżą tekstylną. Szkolenie? A może zabawa? Program krojony jest na mierę i potrzeby firmy.

Let’s circle together - to program współpracy z markami modowymi, mający na celu zachęcenie ich do wdrażania rozwiązań z zakresu obiegu zamkniętego.

W 2022 roku Zespół Ubrania Do Oddania nawiązał Partnerstwo z Komisją Europejską w zakresie wdrożenia w Polsce założeń Strategii Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym.

Nie kryjemy radości z tego, że “Ubrania do Oddania” zgodziły się zostać naszym Partnerem w tym niezwykle ważnym projekcie!

Fundacja

WSPÓLNOTA WIELOPOKOLENIOWA

 

Biuro Zarządu:     

ul. Kopernika 14, 

KATOWICE   40-064

 

Oddział:   

ul. Roosevelta 118 B, 

ZABRZE   41-800

 

e- mail:  

fundacja(at)wielopokoleniowa.pl 

 

tel.: (+48) 720-120-720

 

NIP 655 19 72 305  

REGON 360123005  

KRS  0000530123


Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy

numer konta bankowego IBAN: 

 

PL 44 1870 1045 2078 1068 5759 0001 Nest Bank

Strona www stworzona

przez Zespół FAMILOK Spółdzielnia Socjalna

WWW.FAMILOK.EU