Zdecydowanie najbardziej rzucającą się w oczy wystawą był pawilon malezyjski. Oszałamiał zielenią! I zanim zapytacie: tak, większość z nich to prawdziwe żywe rośliny. Dodajcie do tego wystawców w tradycyjnych strojach i masz przepis na sukces! Oczywiście nie chodzi tylko o wygląd: malezyjski zespół dał nam niezliczoną ilość wykładów i spotkań, wyjaśniając jak radzą sobie z wyzwaniem zaspokojenia potrzeb mieszkańców, turystów i dzikiej przyrody w dzielnicy Selangor, w której mieszka 8 milionów ludzi.
Habitat Village to wystawa prezentowana przez Cohabitat Network. W świecie, w którym posiadanie nawet najmniejszego „miejsca do życia” staje się bardziej odległym marzeniem niż planem na przyszłość, ich pomysł na mieszkania zarządzane przez społeczność jest przebłyskiem światła w ciemności. Przedstawiony przez nich zestaw warsztatów i wykładów był prawdziwym podręcznikiem „HOW-TO” do budowy i przebudowy miasta dla ich mieszkańców.
Wystawne stoisko Egiptu przyciągnęło gości do Kairu na WUF12 w 2024 roku. Być może warto byłoby, aby MasterPeace zaplanował swój udział w tym wydarzeniu.
Członkowie Zespołu MasterPeace aktywnie uczestniczyli w wielu panelach, dyskusjach i warsztatach w ramach World Urban Forum. Do najciekawszych należały m.in.: „SDGs w miastach”, „Gospodarka o obiegu zamkniętym”, „Nowe inteligentne, zrównoważone miasta”, „Przekształcanie miast”, „Nadawanie sensu SDGs w miastach”, „Zielona przyszłość miast”, „ Planowanie zdrowych miast przyszłości” i „Innowacje w nauce dla lepszej przyszłości”.
Zespół MasterPeace Polska dziękuje:
Prezentacja programu „ACT! as a Doughnut” oraz „Doughnut Economics Lab” było możliwe dzięki środkom Funduszu Unii Europejskiej z Programu
ERASMUS+
Koszty udziału MasterPeace w wystawie pokryła UN-HABITAT
Stoisko, marketing i wyposażenie zapewniły nieodpłatnie Międzynarodowe Targi Poznańskie
MasterPeace Poland wsparły Metropolia GZ i Zielone Śląskie - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Nasze warsztaty były wspierane przez Miasto Katowice oraz Strefę Innowacji Miasta Katowice.
Jednym z ciekawszych projektów jest niewątpliwie National Treetop Map autorstwa MGGP Aero. Ten projekt jest niezwykle ważny, aby pomóc nam poradzić sobie z globalnym ociepleniem! MGGP Aero łączy fotografię satelitarną i lotniczą nie tylko do tworzenia map istniejących drzew, ale także do sprawdzania ich stanu zdrowia i planowania przyszłych nasadzeń. Oferują swoje usługi miastom, ale dzięki mapie online każdy może sprawdzić, jak kondycja drzew wygląda lokalnie.
Bardzo ciekawym projektem przygotowanym przez Metropolię Górnośląsko-Zagłębiowską jest „Miasto piętnaście minut”. Chodziło o sprawdzenie – na interaktywnych mapach, czy mieszkasz w strefie miasta, która pozwala dotrzeć do najważniejszych miejsc (szkoła, przychodnia, teatr/kino/muzeum itp.) w kwadrans komunikacją miejską. Takie jest założenie planów rozwoju transportu publicznego na Śląsku. To ambitny plan, ale niezbędny dla przyszłości Metropolii Śląskiej i jej 4000000 mieszkańców.
Kolejne spojrzenie na potrzeby mieszkańców miasta dało nam Heritage Strategies International z USA. Ich celem jest rewitalizacja ulic, ale nie tylko odnowienie budynków, czy doprowadzenie biznesu do dzielnicy, ale rewitalizacja całej społeczności. W swojej pracy kładą szczególny nacisk na znaczenie lokalnej historii, lokalnego charakteru i społeczności, która od pokoleń mieszka w wybranej dzielnicy/ulicy. Chodzi o rewitalizację i modernizację z zachowaniem lokalnej tradycji. Każdy wystawca miał inne pomysły na to, jak zmienić miasto na lepsze.
Koreańska ekipa dała nam… SMART HOME. Dom, który jest nie tylko dostosowany do potrzeb swoich mieszkańców, ale potrafi się również adaptować i odpowiadać na nowe wyzwania. Co ciekawe, dali nam również najbardziej pożądany gadżet WUF: tradycyjne drewniane wachlarze!
Forum odbyło się w Katowicach - wielkim mieście pełnym nowych drapaczy chmur i starych kamienic. Niezwykle – choć to w Polsce nowa norma – upalny i suchy czerwiec jasno pokazuje, jak bardzo potrzebujemy nowego sposobu myślenia o miastach. Nie żartuję: skok temperatury między klimatyzowaną halą wystawienniczą a rozgrzaną betonową pustynią na zewnątrz był przerażający.
A w wystawie naprawdę warto było wziąć udział: 22.000 gości i 500 wolontariuszy, wspaniali ludzie, świetne pomysły i rewolucyjne postanowienia!
Tuż przed WUF wpadliśmy na genialny pomysł, aby wziąć prosty globus i zaznaczyć każdy Klub MasterPeace. Wyszło lepiej niż myśleliśmy. Dwa pytania, które regularnie otrzymywaliśmy, brzmiały: „Więc co robicie?” i „Och, czy jesteśmy tutaj (na kuli ziemskiej)?” Mieliśmy wiele wizyt, mnóstwo pytań: jak możemy założyć Klub w naszym kraju? Niestety wiele osób nie wiedziało, że w ich kraju działa już Klub MP. Wygląda na to, że musimy popracować nad widocznością MasterPeace.
Idea ekonomii pączków była widoczna na niektórych stoiskach, m.in. u naszych sąsiadów - Cities that Work - IGC. Swoją wiedzę przynieśli prosto ze źródła i wspaniale było z nimi rozmawiać. Bardzo się cieszymy, bo nasze podejście do tematu spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy
numer konta bankowego IBAN:
PL 44 1870 1045 2078 1068 5759 0001 Nest Bank
NIP 655 19 72 305
REGON 360123005
KRS 0000530123
EPUAP: /Wielopokoleniowa/fww
Oddział Zabrze:
ul. Bohaterów Warszawskich 2
ZABRZE 41-800
Biuro Zarządu:
ul. Kopernika 14,
KATOWICE 40-064