Podczas spotkania Metropolitalnego mieliśmy okazję porozmawiać o narzędziach, które są dostępne dla osób zainteresowanych metodologią Obwarzanka. 

Szczególnie pracowników Miasta.

Goście zwrócili uwagę na potrzebę szkoleń dla urzędników i pracowników urzędów oraz na dostępność materiałów w języku polskim. 

Mieliśmy również okazję porozmawiać z Przedstawicielami Niderlandzkiej Fundacji MasterPeace, którzy przybliżyli nam swoje doświadczenia z Obwarzankiem i z edukacją młodzieży w tym temacie.

Polskie Dni Obwarzanka zbiegły się z ważną dla nas rocznicą: 10 rocznicą powstania Fundacji Wspólnota Wielopokoleniowa. Postanowiliśmy świętować to wydarzenie w jedyny możliwy sposób: częstując gości doughnutami i zdmuchując świeczki z kolorowego “pączka z dziurką”!

Wszystkim, którzy nas odwiedzili w ciągu tych trzech dni bardzo dziękujemy

I DO ZOBACZENIA ZA ROK!?

 

A może i wcześniej? Na kolejnych warsztatach Miejskiego Obwarzanka!

Na spotkaniu w Katowicach gościliśmy Pełnomocniczkę Prezydent Miasta Katowice. Wśród powracających w rozmowie problemów znalazły się: jakość powietrza (wynikająca m.in. z palenia w piecach czym popadnie) i kwestia pustostanów.

W Zabrzu odwiedzili nas przedstawiciele miasta - urzędnicy oraz radna Rady Miasta pełniąca funkcję Koordynatora Komisji Ekologii w Urzędzie Miasta, i  Wodociągów Miejskich. Ci drudzy zwrócili uwagę na problemy z dostępem do wody, które będą się pogłębiać wraz ze zmianami klimatycznymi. W rozmowach z uczestnikami ponownie wypłynęła jakość powietrza.

W Zabrzu odwiedzili nas także uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. rotmistrza Witolda Pileckiego, aby porozmawiać zdalnie z kolegami z Hagi I Utrechtu (Holandia), a także podzielić się swoimi przemyśleniami na temat miasta, w którym żyją. 

Doszło do ciekawej sytuacji, kiedy okazało się, że to co zajmuje dorosłych: jakość powietrza, woda i kwestie ekologii, nie jest przez nich wymienione w pierwszej “dziesiątce” problemów do rozwiązania. Dla nich ważniejsze były perspektywy na przyszłość: praca, dostęp do mieszkań (na które będzie ich stać), bezpieczeństwo. 

Zwrócili też uwagę, na stan miasta poza ścisłym Centrum.

To co łączy pokolenia to kwestie ekologiczne: więcej przestrzeni zielonych, mniej śmieci, mniej spalin… I transport publiczny - lepszy, szybszy, dopracowany tak, aby wszędzie móc dojechać bez problemu.

POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY

17 grudnia 2024

Obwarzanek w Metropolii

W dniach 6-8 listopada odbyła się pierwsza polska edycja Global Donut Day, czyli Światowych Dni Obwarzanka.

 

Impreza Wymyślona I Organizowana Przez Deal - Doughnut Economics Action Lab (Doughnuteconomics.org) Z Siedzibą W Dorset, W Wielkiej Brytanii, Ma Na Celu Promowanie Ekonomii Obwarzanka Na Całym śWiecie I Zachęcanie Do Korzystania Z Dostępnych Narzędzi, Planując Rozwój I Naprawę Miast I Regionów. 

 

Tegoroczny festiwal odbywał się pod hasłem: “Local action, global connection” - “Lokalna akcja, globalne połączenie”.

Postanowiliśmy działać lokalnie - w miastach z którymi regularnie współpracujemy; a następnie podsumować nasze działanie nieco bardziej globalnie. Nasz region - Górny Śląsk - przez ponad 150 lat był centrum przemysłowym, a teraz przeżywa trudny proces transformacji

Dzięki wsparciu finansowemu DEAL udało nam się zorganizować trzy spotkania: w Katowicach i Zabrzu na poziomie miejskim, oraz ponownie w Katowicach - spotkanie podsumowujące na poziomie Metropolii, którą tworzą 42 miasta połączone komunikacyjnie w jeden organizm zamieszkiwany przez prawie 2,5 miliona mieszkańców. Podczas spotkania metropolitalnego porozmawialiśmy zdalnie z naszymi partnerami z Niderlandów o ich doświadczeniach z Ekonomią Obwarzanka

Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy

numer konta bankowego IBAN: 

 PL 44 1870 1045 2078 1068 5759 0001 Nest Bank

e- mail: fundacja(at)wielopokoleniowa.pl 

tel.: (+48) 720-120-720

NIP 655 19 72 305  

REGON 360123005  

KRS  0000530123

Oddział:  

ul. Roosevelta 118 B, 

ZABRZE   41-800

Biuro Zarządu:   

ul. Kopernika 14, 

KATOWICE 40-064