white boat on body of water near buildings during daytime
19 grudnia 2024

powrót na poprzednią stronę

Słodka wizja przyszłości czy naiwność

Amsterdam, jako pierwsze miasto na świecie, przyjął radykalnie nową teorię ekonomiczną, aby pomóc ratować środowisko. Doughnut Economics – w wolnym tłumaczeniu ekonomia pączka, tudzież ekonomia obwarzanka – ma być odpowiedzią mieszkańców stolicy Niderlandów na pandemię i kryzys klimatyczny. W rewolucji ekonomiczno-społecznej istotną rolę ma odegrać także technologia.

 

Paradygmat ekonomiczny ukształtowany po II wojnie światowej i zintensyfikowany po upadku komunizmu w Europie w 1989 nie daje rady w dzisiejszym, skomplikowanym i konającym z powodu kryzysu klimatycznego, świecie.

Ekonomia pączka jako odpowiedź na kryzys i nie tylko

– Ludzkości nie stać na dobrobyt definiowany przez współczesną mainstreamową ekonomię. Żyjemy na kredyt, a to oznacza, że zaraz przyjdzie wierzyciel i będzie domagać się spłaty zadłużenia. Tym wierzycielem jest natura, która na razie wysyła pierwszego komornika – koronawirusa. Za chwilę jednak przyjdą kolejni – susza, pożary lasów, kolejne pandemie, a także powodzie. 

Budowany przez Amsterdam nowy świat w kształcie pączka zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części miasta. Prawie 15 stóp nad spokojnymi wodami jeziora IJssel leży najnowszy flagowy projekt budowlany miasta, Strandeiland (z j. niderlandzkiego: wyspa plażowa ) należąca do  IJburg, archipelagu sześciu nowych wysp zbudowanych przez miejskich wykonawców. Strandeiland została zbudowana z piasku przewożonego przez łodzie napędzane paliwem o niskiej emisyjności. 

Amsterdam wprowadził standardy zrównoważonego rozwoju i wykorzystywania materiałów w obiegu zamkniętym dla wykonawców wykonujących prace we wszystkich budynkach należących do miasta. Na przykład każdy, kto chce budować na Strandeiland, będzie musiał posiadać „paszport materiałowy” dla swoich budynków.

 

Źródło: Ekonomia pączka to przyszłość. Jej sprzymierzeńcem jest technologia (homodigital.pl)

Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy

numer konta bankowego IBAN: 

 PL 44 1870 1045 2078 1068 5759 0001 Nest Bank

e- mail: fundacja(at)wielopokoleniowa.pl 

tel.: (+48) 720-120-720

NIP 655 19 72 305  

REGON 360123005  

KRS  0000530123

Oddział:  

ul. Roosevelta 118 B, 

ZABRZE   41-800

Biuro Zarządu:   

ul. Kopernika 14, 

KATOWICE 40-064